Hadithe Islame Keshilla

A e dini pse Muhammedi (alejhi selam) hante gjithmonë rrush të thatë..?

A e dini pse Muhammedi (alejhi selam) hante gjithmonë rrush ‘të thatë?I Lartësuar është Allahu, shiko numrin e sëm’undjeve që kuron rrushi i thatë dhe efektet e tij në organizmin e njeriut. Rushi i thatë “Zebib”, të cilin Profeti(a.s) e pëlqente dhe i këshillonte të tjerët që me të, të nxirrnin zekatin e Fitrit, ka dobi të jashtëzakonshme për trupin e njeriut, por, shumë njerëz janë të pavëmendshëm ndaj tij. Më poshtë po rendisim dobitë e tij.Vlerat ushqyese të rrushit të thatë: Profeti(a.s) na ka porositur që ta konsumojmë rrushin e thatë “Zebibin”. “Zebibi” është rrush i thatë, i cili mund të jetë i zi ose i verdhë, me ose pa bërthama. Karakteristikë e tijë është se ai është si rrushi i freskët dhe përmban potasium, fosfor, kalcium, magnezium, bakër, hekur, fibra, karbohidrate, vitamin B, C dhe sheqerna, është i pasur me substanca anti-oksidante, ka një rol të rëndësishëm në kurimin e sëmundjeve të aparatit të fyrmarrjes dhe aparatit tretës.

Dobitë mjekësore të rrushit të thatë:Ulë presionin e lartë të gjakut;Ul nivelin e kolesterolit në gj’ak;Të mbron nga së’mundjet e zemrës;Është qetësues për kollën, pasi ta kemi zier atë në ujë;Largon gëlbazën;mbron nga mikrobet dhe viruset;Antioksidant;Parandalon formimin e gurëzave në dhëmbë;Largon nga trupi helmet;Pakëson gjakd’erd hjen gjatë periodave;Forcon shpretkën, mëlçinë dhe stomakun;Forcon kujtesën;Të mbron nga kan eri i zorrës së trashë;Të mbron sytë nga sëm’undjet;Lufton dobësimin e kockave;Është kundër infeksioneve;Është qetësues;Të pastron gjakun;Pastron dhe qartëson zërinSëm’undjet që shëron rrushi i thatë:

Kapsllëkun;Majasëllin;Prishjen e dhëmbëve;Infeksionin e bajameve;Reumatizmën dhe i’feksionin e kyçeve;Sëm’undjet e mëlçisë dhe tëmthit;Kequshqyerja dhe nënpesha;In’feksionet në fyt;Sëm’undjet e mushkrive dhe kraharorit;Sëmu’ndjet e veshkave, fshikëzës dhe gurëve në kanalin urinar;Urinimin me vështirësi;Malarjen;Sëm’undjen e Cermës;Migrenën;Verdhëzën;Le’uçeminë;Sëmu’ndjet e stomakut;Aciditetet e stomakut;Pezmatimin e zorrëve;Kruarjet në lëkurë;Linë;Favus në kokë(së’mundje që g’ odet lëkurën e kokës)