Lajme

Zjarr në Turqi/ Humbin jetën të paktën tre persona dhe 112 tjerë lëndohen – situatë kaotike në Antalia

Të paktën tre persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra tjerë kanë përfunduar në spital, si pasojë e zj’arrit të madh që erërat e kanë shtyrë drejt qytetit dhe destinacionit të njohur turistik – Mangvata të Antalisë, në jug të Turqisë, kanë bërë të ditur zyrtarët lokalë.

Deri më tani janë evakuuar dhjetëra lagje dhe fshatra përreth, e 11 persona kanë pësuar lë’ndime ku 58 prej tyre janë hospitalizuar – kryesisht nga hel’mimi me tymin e zi.

Ministri i Pylltarisë, Bekir Pakdemirli, ka thënë se zj’arri që ka shpërthyer dje dhe po vazhdon edhe sot, kështu ekipe të shumta të zj’arrfikësve janë detyruar të dalin në terren dhe përmes ajrit me aeroplanë ta fikin.

Antalia është një rajon i njohur në Turqi në veçanti për plazhet dhe hotelet luksoze, dhe prej vitesh është destinacion i preferuar i miliona turistëve nga e mbarë bota.